
Én a Burdából tanultam meg varrni, de egyre több olyan profi trükk-kel, praktikával találkozom ami a Burdában merőben másképp illetve homlokegyenest ellentétesen van leírva.
Vegyük példaként a gallér felvarrását. A Burda azt írja, hogy a külső és belső gallért összevarrjuk úgy, hogy a varrást pontosan a varrásrágyásnál kezdjük és fejezzük be. A gallért kifordíjtuk, ezután a gallért odaillesztjük a színével felfelé fordított ingre, rávarrjuk a külső gallért, a ráhagyásokat a gallérba vasaljuk majd a belső gallért kézzel rögzítjük / odavarrjuk . ( a kézi rejtett varrás a jobbik eset, mert ha géppel estem neki akkor teljesen mindegy, hogy belülről vagy kívülről varrtam le a másik oldalt biztosan nagyon csúnyán nézett ki a varráskép).
Sikerült beszereznem viszont egy profi varrós könyvet, a Női ruhák készítése c. kiadványt amelyet tankönyvként használnak a nőiruha készítő, ruhaipari technikus stb. képzéseknél. Ebben a gallér felvarrásánál a következőképp kell eljárni.

1. A külső gallér ráhagyását a gallér fonákja felé le kell vasalni.
2. A belső és külső gallért színt színére fordítva össze kell illeszteni és oly módon összvarrni, hogy a külső gallér kihajtott ráhagyását mind a két oldalon le kell varrni.
3. A gallért ezek után ki kell fordítani.
4. A belső gallért a ruha fonákjához illeszteni és a levasalt felső gallér vonalában a nyakkörre varrni.
5. A gallér "felállítani"A ráhagyásokat a gallérba igazítani majd kívülről a külső gallért letűzni.
Így mind belülről mind kívülről egy igazán szép gallért kapunk amely megfelel az igényes kivetelezés minden kritériumának. Mellékelem a képet amely pontosan mutatja az eljárást.
A kézelő felvarrásánál szintén ugyanígy kell eljárni!
Egy kedves régi barátnőm mindig mondogatta, hogy belülről varrunk és kívülről tűzünk, de én ezt akkor nem értettem. Mostmár viszont mindig ezt a módszert alkalmazom.
Persze nem szabad elfelejtkezni a megfelelő közbélés alkalmazásáról sem, de erről majd egy másik bejegyzésben mesélek.

17 megjegyzés:
Hűűű, Arci!!! Végre egy varrós blog, amiből tanulhatok majd:))) Én biztosan sűrűn foglak olvasni, tervben van nálam is, hogy előbb-utóbb felelevenítem a ruhavarrást (és egyébként is, olyan lelkesítően tudsz írni erről:))
A varrási tippeket pedig hálásan elfogadom a kész képek mellett:))
hajráááá! Jajjjh és Párizs... sárgába borulva írom szavaimat..:)
Én mint SZERZŐ:)) azért távolítottam, mert elbénáztam és duplán küldte el:)))
En is mindig akkor lelkesulok (ujra) fel ruhavarras ugyben ha talalok valami jo kis blogot;-)
Szoval erzed a felelosseget..
Akkor mindenki lelkes :-)) Hajrá! Nem csinálunk mi is egy házi SWAP-ot????
En benne vagyok!!! De akkor kerek egy olyan postot, amiben a polokrol es azok felturbozasarol irsz:-))))) Ha en talalok valamit,elkuldom.
Rendben, áll az alku! Akkor csináljuk egy házi SWAP-ot. Meghirdessük az nlc-n? Vagy hogyan toborozzunk?
Kató benevezel?
A pólók ügyében már én is törtem a fejem. És ötletek is vannak! Fogok írni posztot! :-)
Öööööö, mibe is nevezek be pontosan?:)) Kérem az apró betűs részt is rendesen elmagyarázni:) vagyis: mi is ez a swap ebben az esetben?:)))
Kriszti már engem is invitált, de még mindig nem egészen tiszta ez a SWAP dolog!
A SWAP (sewing with a plan) egy ruhatáröszeállító verseny. Részletesebben tudtok olvasni itt róla:
http://www.timmelfabrics.com/wardrobe.htm
Nézzetek be az nlc fórumba, mert most ott erről beszélgetünk a Krisztával!
Várom az ötleteiteket vagy itt vagy ott!
Anna, addig mondj igent, mig nem tudod pontosan mirol is van szo:-))))
En mar kivalasztottam a barna (kockas), malyva, szurke anyagaim!!! Kicsit csalok, mert nemreg varrtam egy szoknyat es egy polot, de azokat csak pulszba szamitom be:-)))igy tenyleg nagyon kombinalhatoak lesznek majd.
Ááááá, ebben én kismiska vagyok:)) Annyi varrós ötletem van már az új évre (persze nem ruhák:):(..., hogy már most kevés az időm:) Ráadásul februártól indul a foltos tanfolyam és attól tutira bele fogok őrülni a foltos kergületbe (bocs, de Lázár Ervin Naplóját olvasom mostanság és nem tudom elfelejteni a zseniális szavait:)))
Deeeee kitaláltam magamnak egy remek szerepkört ebbe a swapba: drukker leszek!! De még nem árulom el, kinek a drukkere (tippem szerint mindig azé, aki épp kész van valamivel:))
Jó?:))
Ez nagyon érdekes, szemmel fogom kísérni az eseményeket, de hogy részt venni benne?!:)))) Elég vicces lenne a kontárkodásom:)))
Még egy tipp: az összevarrt gallér kifordítása és levasalása után jelöld át egy cerkával a visszahajtott rész élénél a varrásszélességet a másik gallérra belül, és azon varrd fel a nyakkörre. Akkor tuti egyforma lesz a két gallérrész felvarrás után és biztos, hogy a visszatűzés is a felvarrásvonaltól felfelé lesz.
Ha tudtad már, akkor bocs. :)))
Most találtalak meg, nagyon szeretem, ahogy a varrásról írsz. A végén még visszaszokom a ruhavarrásra. :)))
Arci!
Az volna a kérdésem, hogy a Müller-féle könyvben van szó szerkesztés-modellezésről is vagy csak varrástechnológiáról?
Ja, és még azt, hogy honnan szerváltad?
Azt hiszem lassan kénytelen leszek a varrásba is belekontárkodni, annyira élvezetesen írsz róla. :-)
Köszi, hogy felraktak a leírást a gallérról. Most éppen Burdából varrok, kicsit setén-bután órákat ülök, hogyan is tovább.
Megmondanád ennek a klassz könyvnek a pontos címét szerzővel...? köszi
Megjegyzés küldése